Zabudnite na bod G

23.01.2010 19:37

Z titulných stránok neustále číhajú témy typu „desať spôsobov, ako žene privodiť orgazmus“, „kde hľadať bod G“ či „ako dosiahnuť dlhšiu erekciu“. Bežné spôsoby milovania dnes už nikoho neohúria, a tak sa médiá venujú radšej netypickým praktikám. A to v poriadne nafúknutej forme!

PRIEMER JE PÄŤ MINÚT

„Je to rozprávka pre dospelých,“ hovorí sexuológ a gynekológ MUDr. Zlatko Pastor zo súkromného sexuologického centra Gona v Prahe. „Iracionálny svet, ktorý v skutočnosti tak nevyzerá. Sexuálne fantázie v pornofilmoch sú celkom primitívne. Lenže to, čo v nich muži vidia, potom vyžadujú aj od partneriek. Alebo sa v časopise objaví materiál o nekonečnom milovaní. Pravda je však taká, že priemerná súlož trvá päť až desať minút. Podobne je to s neustále omieľaným orgazmom. Je vedecky dokázané, že tretina žien ho nikdy v živote nezažije, ďalšia tretina len občas. Ľudia opakovane dostávajú falošné informácie o svojich sexuálnych funkciách, a keď sa im nedarí uskutočniť niečo, o čom sa píše, sú frustrovaní a začínajú o sebe pochybovať. Stáva sa, že ma vyhľadajú dvojice, ktoré nemajú žiadny veľký problém. Keď im vysvetlím, aká je pravda, bývajú sklamaní.“

ČO JE NORMA? 

Vplyvom nesprávneho informovania vzniká v spoločnosti určitý úzus, ktorý nezodpovedá realite. Keď máte chuť na sex len raz za mesiac, ešte to neznamená, že ste defektní alebo trpíte poruchou sexuálnej túžby.
„Hovoriť o tom, čo je norma, je veľmi chúlostivé, lebo variabilita v sexuálnom správaní je obrovská,“ vysvetľuje MUDr. Zlatko Pastor. „Frekvencia pohlavného styku je individuálna, sú ľudia, ktorí sa potrebujú milovať často, ale aj takí, ktorým stačí užiť si len zriedkavo. Problém nastáva, keď jeden chce päťkrát denne a druhý raz za mesiac. Dôležitá je voľba partnera a do istej miery aj schopnosť vzájomných kompromisov.“

DEVIANT NIE JE DELIKVENT

Dokáže vás do extázy priviesť situácia, v ktorej sa pred niekým obnažíte? Alebo viete, že vás vzrušujú dievčatká či chlapci?
„V medicíne uprednostňujeme prevenciu, takže je ideálne, keď ten, kto o sebe pochybuje, vyhľadá odborníka,“ hovorí sexuológ. „Vždy je lepšie stanoviť diagnózu skôr, než postihnutý stihne spáchať sexuálny delikt. Môžeme s ním pracovať buď formou psychoterapie, alebo útlmovej liečby. Lebo ak je niekto deviant, neznamená to hneď, že je nebezpečný pre spoločnosť a treba ho zavrieť alebo prenasledovať. Existuje veľa ľudí, ktorí majú svoju úchylku pod kontrolou a môžu s ňou normálne žiť.
Bohužiaľ, častejšie sa riešia sexuálne zločiny než prevencia. Ak máte len príliš bujné predstavy, nie je hneď dôvod na obavy. Väčšina ľudí má bizarné masturbačné aktivity a predstavy, v ktorých sa objavuje násilie, homosexuálny styk a podobné obrazy.“

SONDA NA ÚCHYLKY

Ak o sebe napriek všetkému pochybujete, dajte si svoju sexualitu preveriť. V súkromnom centre Gona vás vyšetria aj pomocou sexuálneho pletyzmografu, prístroja, ktorý odhalí, čo vás vzrušuje. V oddelenej miestnosti si sadnete do pohodlného kresla alebo ľahnete na posteľ. Na genitálie si priložíte špeciálnu sondu a na obrazovke sledujete sekvencie rôznych obrázkov so sexuálnou tematikou.
„Vplyvom vzrušenia sa genitálna oblasť viac prekrví, čo prístroj veľmi citlivo monitoruje,“ vysvet-ľuje MUDr. Pastor. „Sonda je prepojená s počítačom, ktorý reakcie vyhodnocuje. Podľa nich vieme, aké aktivity preferujete, prípadne akými úchylkami trpíte. Ale je to iba pomocné vyšetrenie, výsledky sú orientačné. Neexistuje zariadenie, ktorým by sme vás vyšetrili a vyhlásili za normálneho alebo devianta.  Na stanovenie sexuálnej poruchy musíme použiť viacero vyšetrení vrátane rozhovoru.“

EREKCIA NEHROZÍ

U muža vyzerá sonda ako veľká struna, v ktorej má zasunutý penis, a u ženy ako ohrevná špirála z rýchlovarnej kanvice, ktorú si priloží na vonkajšie genitálie.
„K erekcii dôjde málokedy, pletyzmograf dokáže vyhodnotiť aj malé výchylky v prekrvení,“ ubezpečuje odborník. „Ak vyšetrovaný reaguje prevažne na objekty rovnakého pohlavia, pravdepodobnosť, že je homosexuálne orientovaný, je vyššia. Ak reaguje na sexuálne nezrelých jedincov, môže ísť o pedofíliu. Púšťame aj obrázky násilia a aj pri nich môže pacient vykazovať zvýšenú vzrušivosť. Z reakcií sa dá usudzovať, či má nejakú poruchu.“

Rastislav TEPLÁNSKÝ